Skip to main content

Historia

Visionnaire, założona przez firmę IPE CAVALLI w 1959 roku w Bolonii, jest metą-luksusową marką referencyjną w sektorze wyposażenia wnętrz „Made in Italy”, znaną z jedynych w swoim rodzaju umiejętności projektowych dostosowanych do potrzeb swoich klientów.

Od 2021 roku Visionnaire definiuję swoją działalność jako promotora pozytywnej wartości dla społeczeństwa, zamierza w ramach swojej działalności do osiągnięcia pozytywnych efektów wobec ludzi, społeczności, terytoriów i środowiska.

Marka działa w 60 krajach poprzez sześć bezpośrednich ambasad w Mediolanie, Londynie, Miami, Los Angeles, Dubaju i Hongkongu oraz dzięki ponad 30 ekskluzywnym monobradom. W 2022 roku w Warszawie został otwarty pierwszy w Polsce salon flagowy marki, którego operatorem jest firma Lux Arte.

Od 2004 roku Visionnaire sformułował swój charakterystyczny styl oparty na żywych eksperymentach z materiałami, formami i niepowtarzalnych motywach – to wszystko ujawnia całkowicie włoskie pochodzenie marki. Dzięki współpracy z zespołem eklektycznych i wizjonerskich projektantów włoskich i zagranicznych marka jest idealnym partnerem nie tylko do realizacji projektów indywidualnych, ale także kontraktowych, luksusowych hoteli, a także w sektorze żeglarskim i lotniczym.

Meta-luksus treści i wartości znajduje odzwierciedlenie w odpowiedzialnym wykorzystaniu materiałów, również poprzez badania technologiczne prowadzone przez firmę i inwestycje mające na celu zwiększenie efektywności jej łańcucha produkcyjnego. Visionnaire opiera swoją produkcję na sieci ponad 30 ośrodków rzemieślniczych zlokalizowanych na terenie całego kraju, co umożliwia firmie tworzenie niezwykłych, niepowtarzalnych obiektów: mieszanie i dopasowywanie materiałów, wykorzystywanie umiejętności rzemieślników do testowania, udoskonalenia i definiowania nowych rozwiązań kompozycyjnych i materiałowych, definiowanie tożsamości każdego produktu, czyniąc go niepowtarzalnym, a jednocześnie gotowym do reprodukcji. Visionnaire podejmuje również rygorystyczne i odpowiedzialne zobowiązanie względem swojego rodzimego terytorium.

2023

Rok 2023 dla Visionnaire to nie tylko nowa kolekcja, ale przede wszystkim wyjątkowy i wszechstronny projekt architektury i wyposażenia wnętrz.

Volare to nowy koncept mieszkaniowy, stworzony aby opowiadać o prawdziwej filozofii życia i rzemieślniczym podejściu do produkcji jedynych w swoim rodzaju przedmiotów. Celem projektu jest uwydatnienie Genius Loci – duszy miejsca – poprzez zastosowanie naturalnych materiałów i kolorów, które porozumiewają się z paletą terenu i odpowiadają warunkom klimatycznym miejsca.

Koncepcja, którą prezentujemy podczas Salone del Mobile 2023 jest powtórzeniem tego, co zastosowaliśmy w realizacji projektu VOLARE w Dubaju. Nasze stoisko jest punktem wyjścia tej wilii i stanowi jej niezwykłą cechę. Nowa kolekcja to manifest projektowy współczesnego domu, który w interpretacji Visionnaire jest miejscem szczęścia, teatrem codziennego piękna, sanktuarium naszych osobistych rytuałów.

Podczas Fuorisalone przedstawiamy L’Impero dei sensi – immersyjną instalację w Wunderkammer w naszym mediolańskim salonie. Wystawa poświęcona jest zmysłom jako narzędziom poznania świata. Synestetyczna narracja oparta na wizji Studiopepe – Arianny Lelii Mami i Chmary Di Pinto – opisująca mini kolekcję składającą się z trzech elementów zaprojektowanych dla Visionnaire: fotela Shibari, lamp Parade oraz luster Blanche.

W 2023 roku kontynuujemy pasmo międzynarodowego uznania: regał Leonardo projektu Alessandro La Spada zwycięża nagrodę konkursu Wallpaper*Design Awards 2023, w kategorii Best Sleeper Hits.

2022

W maju otwarty został pierwszy i jedyny w Polsce Visionnaire Flagship Store Warsaw. Salon zlokalizowany jest w budynku Domu Dochodowego o Trzech Frontach przy Alejach Ujazdowskich 51.

Dom Dochodowy to przepiękny obiekt o niepowtarzalnych i eleganckich wnętrzach, a także unikalnej architekturze: mozaiki oraz malowidła na ścianach, dekoracje na sufitach. Na początku XXI wieku budynek został zmodernizowany zgodnie z wymogami konserwatorskimi zachowując historyczny charakter inwestycji. Aktualnie składa się z trzech budynków połączonych wewnętrznym dziedzińcem. 

Dom Dochodowy położony jest w dzielnicy Śródmieście przy Placu Trzech Krzyży. To prestiżowa lokalizacja w samym centrum Warszawy, gdzie świat designu i mody spotyka się z ośrodkami kulturalnymi oraz placówkami dyplomatycznymi. W okolicy znajdziemy liczne budynki rządowe, ambasady dyplomatyczne oraz wiele ekskluzywnych restauracji, sklepów i hoteli. 

W salonie Visionnaire zaprezentowana została ekspozycja składająca się zarówno z nowości oraz bestsellerów marki. To pieczołowicie wybrane modele, stanowiące idealne rozwiązanie dla osób poszukujących wyjątkowego, charakterystycznego stylu, niezwykłych detali i wykończeń. 

W pierwszym pomieszczeniu zostały przedstawione konsola LEGO oraz lampy ścienne SPUTNIK zaprojektowane przez duet Draga&Aurel. Ujrzymy tutaj również marmurowy stół KERWAN, sofę oraz fotele z rodziny CA’FOSCARI, a także komodę LEONARDO zaprojektowaną przez Alessandro La Spada. 

W drugim pomieszczeniu znajdują się nasze propozycje do salonu. Prawdziwą gwiazdą jest sofa BABYLON RACK, która pochodzi z najnowszej kolekcji. Zestawiona została razem ze stolikami oraz konsolą BARRET. Na ekspozycji mamy również sofy BASTIAN oraz ANTHEM, które możemy skonfigurować w dowolny sposób w zależności od tego jakim miejscem dysponujemy. Kropką nad i w tym pomieszczeniu są obrazy Michele Astolfi wykonane ze szkła, masy perłowej oraz kryształów Swarovskiego. 

Ostatnie pomieszczenie zostało przeznaczone na ekspozycję sypialni. Znajdziemy tutaj łóżko CA’FOSCARI oraz ULTRASOUND w wersji LARGE tj. wydłużonym zagłówkiem, a także toaletkę OLIMPIA czy fotel ROSEMARY. Prawdziwą perełkę stanowi tutaj KOBOL SET, czyli podwójna konsola z umywalką. W 2018 roku została wyróżniona nagrodą Archiproducts Design Awards. 

2021

W tym roku Visionnaire zainaugurował dwa nowe strategiczne sklepy flagowe, zlokalizowane w Londynie i Dubaju, potwierdzając i celebrując swoją obecność w sklepach bezpośrednich na całym świecie.

W grudniu Visionnaire rusza z kampanią Beauty Tales, pod artystycznym kierownictwem Eleonore Cavalli. Beauty Tales to nie tylko opowieść o piętnastowiecznej atmosferze, ale reinterpretacja współczesnego życia, poprzez delikatne badania fotograficzne, które zadziwiają.

Podczas tygodnia designu w Mediolanie we wrześniu, Visionnaire prezentuje w swoim salonie wystawowym imponującą instalację o nazwie Insulae, zaprojektowaną przez Marco Bonelli i Marijanę Radovic – aka m2atelier. Na każdej wyspie znajduje się rodzina produktów z kolekcji Caprice zaprojektowanej przez m2atelier. Na głównym piętrze galerii znajdują się również produkty z kolekcji Babylon Rack zaprojektowanej przez Alessandro La Spadę, harmonijnie wkomponowane w projekt Insulae.

Z okazji Tygodnia Designu Visionnaire uczestniczy również w Alcova, wędrownej Kermesse Fuorisalone, stworzonej przez Josepha Grimę i Valentinę Ciuffi w 2018 roku i dedykowanej projektantom, artystom, galeriom i instytucjom, których łączy pionierska wizja kultury designu, innowacje i eksperymenty. Idealna scena do instalacji „De Rerum Natura” Gunilli Zamboni, znanej jako Gupica.

Wreszcie, 2021 to rok międzynarodowych nagród za wzornictwo dla marki: niski stolik Admeto zaprojektowany przez Marco Pivę, zwycięzcę 2021 Wallpaper* Design Awards w kategorii Best Curves; Fotel Imagine zaprojektowany przez Mauro Lippariniego jest zwycięzcą konkursu International Design & Architecture Awards Design Et Al w kategorii siedziska. Niski stolik i konsola Lego zaprojektowane przez Draga&Aurel zostały wybrane do ADI Design Index 2021; Fotel Basket zaprojektowany przez m2atelier zwycięzcę konkursu Archiproducts Design Awards 2021 w kategorii Outdoor.

2020

2020 to rok kolekcji Beauty, Beauty to słowo o intensywnym, wieloaspektowym znaczeniu. Współczesne piękno opowiadane przez Visionnaire, oprócz wskazywania na perspektywę pozytywnej energii i nadziei, podsumowuje postawę tworzenia niezwykłych, niepowtarzalnych projektów i obiektów. Ciągłe badania technologiczne, eksperymenty z materiałami, zestawianie i mieszanie elementów, ręce naszych rzemieślników, które testują, udoskonalają i definiują nowe rozwiązanie materiałowe: to czynniki, które składają się na każdy pojedynczy produkt, czyniąc go wyjątkowym, niepowtarzalnym, a jednocześnie odtwarzalnym.

W 2020 roku Visionnaire rozszerza swoją ofertę Art Design, podchodząc do wielkiego wyzwania kontekstualizacji ich w scenariuszu detalicznym i angażując projektantów o talentach artystycznych, z żywym naciskiem na eksperymentowanie z materiałami: podejście prawie „renesansowe” pod względem metody i indywidualnego wysiłku inwestując w genezę i realizację kreacji marki.

Nowa kolekcja Beauty zostanie zaprezentowana w czerwcu w nowym formacie cyfrowym, Visionnaire Live Shows.

Rok 2020 to także rok międzynarodowych nagród za wzornictwo dla marki: Fotel Camden, zaprojektowany przez Mauro Lippariniego, zdobył nagrodę Jury Zwycięzca w 8. dorocznej kategorii Architizer A+Awards „Siedzenia mieszkalne” oraz Il Pavone zaprojektowany przez Marca Ange podbił jury swoją koncepcją, projektem oraz rezultatami. Zwycięzca konkursu Archiproducts Design Awards 2020!

Wśród nowości 2020, 3 nowe książki kolekcjonerskie: Dreams, Beauty i Dehoor.

Mercury, model fotela i sofy zaprojektowany przez rzeźbiarza Rito Vallę w 1961 roku dla reedycji IPE przez Visionnaire i dostępny na 1stDibs!

2019

Ciąg wyróżnień i nagród trwa dalej: konsola Marty zaprojektowana przez Marco Pivę zostaje wyróżniona w kategorii „Best Dream Factory” w konkursie Wallpaper Design Awards. Dzięki niezwykłej polityce międzynarodowego rozwoju, w 2019 roku firma posiada 31 ekskluzywnych sklepów na całym świecie i działa w 55 krajach.

2019 to dla IPE-Visionnaire rok rocznic: firma-matka IPE świętuje 60. rocznicę powstania, a ekskluzywna marka Visionnaire obchodzi 15. rocznicę sukcesu.

Podczas 58. edycji Salone Internazionale del Mobile w Mediolanie i związanego z nią FuoriSalone 2019, te kamienie milowe zostaną upamiętnione serią niezwykłych inicjatyw. Obejmują one uruchomienie tomu podpisów, który nabiera szczególnej wartości strategicznej i programowej: Dekalog – tytuł projektu – to cenna książka wydana w limitowanym nakładzie, prezentująca dziesięć podstawowych i niezbędnych wartości firmy, określonych całościową wizją, która ma moc credo. Teksty stanowią narrację o historycznych korzeniach marki, podsumowują jej obecną tożsamość i wyznaczają ambitne trajektorie jej przyszłości.

Pod koniec 2019 roku Visionnaire prezentuje kolekcję „Il Pavone” Marca Ange, która zadebiutowała w nowym, flagowym sklepie Miami podczas Art Basel, w „tronie haute couture” i „krześle pret-à-porter”.

2018

To rok międzynarodowych nagród. Aż sześć nagród międzynarodowej społeczności projektantów przyznano firmie Visionnaire: konsola łazienkowa Kobol zaprojektowana przez Alessandro La Spadę zdobywa nagrodę Archiproducts Design Award; stół do jadalni Opera, również zaprojektowany przez projektanta Alessandro La Spadę, otrzymuje nagrodę AD USA Great Design Award 2018; krzesła Tanya autorstwa Roberto Lazzeroni otrzymują nagrodę Architizer A+ Design Award; stół Tea Party jest zwycięzcą konkursu Wallpaper Design Awards, zarówno w Wielkiej Brytanii, jak iw Chinach; a lustra Balin, Elmo, Galdor i Tareg autorstwa Armando Bruno otrzymują nagrodę NYCxDesign Award.

2017

Visionnaire kontynuuje swoją ścieżkę ewolucji stylistycznej w celu rozszerzenia swojej oferty na bardziej wyrafinowane i złożone rynki, takie jak rynki Europy i Ameryki Północnej, a także nowe pokolenie klientów. Dla firmy jest to moment na zaprezentowanie kolekcji skomponowanej z elementów wyposażenia, które odzwierciedlają kanony językowe „Art Design” oraz wprowadzenie – jako jedna z pierwszych firm w branży – kompletnej gamy „Greenery”, materiałów o niskim wpływie na środowisko.

Na wystawie w słynnych oknach domu towarowego Harrods do 10 maja 2017 r. Sandrino the Butcher to pierwszy projekt Art-Design autorstwa Visionnaire, stworzony przez projektanta Alessandro La Spadę. Instalacja jest zaangażowana w inicjatywę Art Partners Harrodsa, mającą na celu uczczenie doskonałości współczesnego designu, poprzez wspieranie współpracy luksusowych marek z uznanymi twórcami.

2014

Drugi fundusz inwestycyjny wchodzi do grona udziałowców, Ergon Capital II: w ten sposób do własności należą dwa fundusze, a także rodzina Cavalli i wielu partnerów prywatnych. W tym samym roku w Dubaju zostaje otwarty pierwszy sklep monobrandowy Visionnaire na Bliskim Wschodzie, a w Miami – pierwszy w Stanach Zjednoczonych. Aby uczcić dziesiątą rocznicę powstania marki, wprowadzana jest kolekcja kapsułowa Nature Jewel Box, zawierająca ekskluzywne produkty, które wyróżniają się zastosowaniem szlachetnych materiałów i lekkich form: ta bardzo udana kolekcja wyznacza początek nowego etapu w historii Visionnaire.

2010

Własność firmy, dotychczas ograniczona do rodziny Cavalli, powiększa się o fundusz Altopartners. Ten ważny krok, który wnosi nową energię do realizowanej już strategii przedsiębiorczości międzynarodowego wzrostu i prowadzi do otwarcia pierwszego rosyjskiego sklepu Visionnaire w Moskwie.

2008

Flagowy sklep Visionnaire w Mediolanie otwiera swoje podwoje, witając gości w eleganckim budynku przy Piazza Cavour. Uderzająca przestrzeń o wyrazistej tożsamości ma powierzchnię 2000 metrów kwadratowych, zorganizowaną na dwóch poziomach wewnątrz historycznego „Cinema Cavour”. Lokalizacja w pełni oddaje potencjał projektu marki, w tym część restauracyjną i przestrzeń na program kulturalny – galerię Wunderkammer – przeznaczoną na wystawy sztuki. Visionnaire zawsze inspirował się światem sztuki we wszystkich jej przejawach, od kina po muzykę, od tańca po malarstwo. Sztuka piękna stała się naturalnym przedłużeniem projektu wzorniczego. Galeria jest prawdziwym „pokojem cudów” i zanurza swoje konceptualne korzenie w okresie baroku, kiedy szlachta wystawiała i chwaliła się pamiątkami z podróży, aby zadziwić gości w tych prywatnych środowiskach.

2004

Flagowy sklep Visionnaire w Mediolanie otwiera swoje podwoje, witając gości w eleganckim budynku przy Piazza Cavour. Uderzająca przestrzeń o wyrazistej tożsamości ma powierzchnię 2000 metrów kwadratowych, zorganizowaną na dwóch poziomach wewnątrz historycznego „Cinema Cavour”. Lokalizacja w pełni oddaje potencjał projektu marki, w tym część restauracyjną i przestrzeń na program kulturalny – galerię Wunderkammer – przeznaczoną na wystawy sztuki. Visionnaire zawsze inspirował się światem sztuki we wszystkich jej przejawach, od kina po muzykę, od tańca po malarstwo. Sztuka piękna stała się naturalnym przedłużeniem projektu wzorniczego. Galeria jest prawdziwym „pokojem cudów” i zanurza swoje konceptualne korzenie w okresie baroku, kiedy szlachta wystawiała i chwaliła się pamiątkami z podróży, aby zadziwić gości w tych prywatnych środowiskach.

Lata 60-te, 70-te i 80-te

Koniec lat 60. Do firmy wchodzi drugie pokolenie rodziny. Syn Vittorio, Luigi Cavalli, teoretyzuje i kieruje ekspansją marki na poziomie międzynarodowym, przyczyniając się do powstania wielu kolekcji produktów i pełniąc funkcję współdyrektora artystycznego od premiery Visionnaire do przybycia córki Eleonore do firmy. W połowie lat 90. dzieci Luigiego – Leopold i Eleonore – są aktywne w zarządzie firmy, pracując razem z ojcem nad szeregiem ważnych nowych inicjatyw.

1959

W Zola Predosa (Bolonia) została założona przez braci Carlo, Pompeo i Vittorio Cavalli firma IPE. Ich przygoda w świecie mebli, zaczęła się od tworzenia mebli tapicerowanych z ekspandowanego poliuretanu, wyróżniających się na tle ówczesnych procesów produkcyjnych. 

1961

IPE bierze udział w pierwszej edycji Salone Internazionale del Mobile w Mediolanie z fotelem Mercury, zaprojektowanym przez rzeźbiarza Rito Valla. Połączenie sztuki z projektowaniem sprawdza się doskonale w tej wyjątkowej propozycji. Od tego roku firma sukcesywnie uczestniczy we wszystkich edycjach Salone del Mobile w Mediolanie aż do dzisiaj. 

1996

IPE przedstawia kolekcję Streamlined, zaprojektowaną przez Roberto Lazzeroni, która poza indywidualnymi projektami polega na wprowadzeniu niespotykanych dotąd rozwiązań dla różnych obszarów domu. Zgodnie z tą zasadą sypialniana, jadalnia i salon został radykalnie przearanżowane. W praktyce zmiany te wpłynęły również na proces produkcji. Linia produkcyjna została skonstruowana na wzór fabryki rozproszonej – podzielonej na segmenty, które w każdym razie pozostają ze sobą połączone – tworząc system wysoko wykwalifikowanych centrów wykorzystujących wiedzę i doświadczenie okręgów produkcyjnych półwyspu włoskiego.