Skip to main content

Projektanci

ALESSANDRO LA SPADA

Określa się mianem „projektanta z manierą rzemieślnika”. Jego motto to: „działaj, aby się uczyć”. Studiował w Italian Design Institute w Mediolanie, który ukończył w 1990 roku. 

W latach 1990 – 1992 współpracował ze studiem Sawaya&Moroni, projektując wnętrza i śledząc rozwój prototypów firmy. 

W latach 1998 – 2004 rozpoczął głębsze studium nad projektowaniem wnętrz oraz badania podkreślające wartość semantyczną obiektów. Poświęcił się małoseryjnej produkcji lamp, mebli a także pogłębiał swoją wiedzę na temat materiału tworząc małą pracownię specjalizującą się w obróbce metalu. 

W 2005 roku przypadkowe spotkanie zaowocowało współpracą z Samuele Mazza, eklektyczną postacią z przeszłością w projektowaniu mody. 

Jego wkład „hard wear” w miękki świat Mazzy dal życie kolekcji Visionnaire. 

Wykłada projektowanie wnętrz w Italian Design Institute. 

Mauro Lipparini

Wyjątkowy wpływ Mauro Lipparini został rozpoznany i celebrowany na całym świecie. W 2011 roku został zwycięzcą Good Design® Global Awards, najbardziej prestiżowego wyróżnienia w dziedzinie wzornictwa na świecie. Jest również byłym mistrzem międzynarodowych konkursów projektowych Young&Design Milano i International Du Pont Award Koln. 

Jego praca i działalność w dziedzinie wzornictwa przemysłowego obejmuje wyposażenie domu, biura, tekstylia i inne produkty stworzone dla wielu renomowanych firm europejskich i japońskich. 

W dziedzinie architektury i wystroju wnętrz Lipparini skoncentrował się przede wszystkim na budownictwie mieszkaniowym, salonach sprzedaży detalicznej i hurtowej oraz instalacjach ekspozycyjnych. Lipparini zapewnia również najnowocześniejsze usługi budowania tożsamości korporacyjnej, w tym projektowanie graficzne, redakcję, produkcję na pełną skalę oraz aplikację produktu. 

Zakorzenione w oszczędnych formach i wyraźnych mocnych liniach, które są cechami charakterystycznymi włoskiego minimalizmu, prace Lipparini nasycone są duchem radości, radosnym poczuciem przyjemności i możliwości. Swobodnie wykorzystując odważne kolory, organiczne tekstury i pomysłowe koncepcje wizualne Lipparini poszerza paletę klasycznego minimalizmy, wprowadzając bezpośredniość i siłę szanowanej estetyki w radosną nową erę. 

Fabio Bonfa

Fabio Bonfa to włoski architekt i projektant, którego ukształtowały Włochy, Hiszpania i Holandia. Pracował w różnych dziedzinach od urbanistyki po wzornictwo przemysłowe budując multidyscyplinarne i oryginalne podejście projektowe. Szef działu projektowania wnętrz Visionnaire od 2012 roku, odpowiada za kontrolę i zarządzanie całym procesem projektowania wnętrz, opracowując szeroką gamę wysokiej klasy projektów na całym świecie (hotele, salony i klienci prywatni). To pozwoliło mu stawić czoła i radzić sobie z różnymi kulturami i potrzebami. Jego celem jest rozwijanie estetyki poza czasem, niezwiązanej z obecną modą, ale zawsze mocno zakorzenionej we włoskiej tradycji. 

Armando Bruno

Partner i dyrektor generalny Studio Marco Piva, firmy projektowej z siedzibą w Mediolanie z oddziałami w Moskwie, Pekinie, Szanghaju, Abu Zabi i Dubaju. Wśród różnych działań architekta, projektanta wnętrz i projektanta produktu wykłada w Polidesign, Scuola Politecnica di Design oraz współpracuję z SDA Bocconi i Tongji University of Shanghai. Był członkiem kilku jury i koordynuje nagrodę Young & Design od 2015 roku. 

Współpracował z niektórymi markami modowymi takimi jak Aspesi, Bvlgari, Jil Sander, LArusmiani, Maison Martin Margiela i Gucci oraz był założycielem i kuratorem artystycznym galerii Spaziootto w Mediolanie. 

Draga&Aurel

Założone w 2007 roku w Como we Włoszech duet Draga&Aurel to multidyscyplinarne studio projektowe, które zajmuje się projektowanie mebli, tekstyliów i wnętrz. Draga Obradovic rozpoczęła karierę w branży modowej, najpierw pracując w Londynie i Mediolanie jako projektantka tekstyliów, zanim ostatecznie osiadła w Como. Aurel K. Basedow ukończył mediolańską Accademia di Belle Arti na wydziale sztuk pięknych, wcześniej szkoląc się jako stolarz. Dzięki swoim metodom, w połączeniu z podejściem artysty do materiału i kompozycji Draga&Aurel są powszechnie uznawani za sprytne odkrywanie na nowo zaprojektowanych na zamówienie elementów w stylu vintage. Podczas gdy projekty wnętrz, takie jak Dimora delle Balze na Sycylii i Cafe & Bistrot Cannavacciuolo w Novara, rozszerzyły ich poszukiwaną estetykę na sferę gościnności i stylu życia. Z okazji Design Week w Mediolanie 2019 roku duet zaprojektował kolekcję kapsułową „Transparency Matters” w całości wykonaną ręcznie w swoim atelier w Como. 

Później Draga i Aurel uczestniczyli w projekcie site-specific w Nomad Circle, wystawie sztuki współczesnej i designu kolekcjonerskiego w edycji 2019 i 2020 w St. Moritz. 

Gupica

Gupica to marka i tożsamość artystyczna Gunilla Zamboni. Po ukończeniu studiów z literatury obcej kontynuowała studia we Florencji, koncentrując się na sztuce fresków i malarstwa ściennego, uzyskując tytuł magistra w Peintre en Decor w Wersalu we Francji. Później specjalizowała się w projektowaniu wnętrz w IED w Mediolanie. Pracowała z mistrzami włoskimi i francuskimi, szlifując tajniki i techniki malarstwa dekoracyjnego we Francji oraz studiując projektowanie we Włoszech. Jej projekty powstają przy zastosowaniu multidyscyplinarnego podejścia, które obejmuje sztukę dekoracyjną, projektowanie wnętrz i produktów, współczesne eksperymenty i rzemiosło. Jest to podejście przekrojowe, w którym dekoracja staje się narzędziem do proponowania użytecznych kodów do eksploracji ekspresyjnego i sensorycznego wymiaru projektu. Jej praca skupia się na znalezieniu równowagi między linearnością a stylizowanymi kształtami w projektowaniu ze złożonymi scenariuszami dekoracyjnymi złożonymi z ręcznie malowanych scenografii lub znaków graficznych. Funkcjonalność i stylizowane kształty w jej projektach niosą ze sobą poetycki przekaz, często związanych z inspiracją płynącą ze świata przyrody. 

Roberto Lazzeroni

Urodził się w Pizie, gdzie mieszka i pracuje. Od początku zawsze wykazywał zainteresowanie zarówno zjawiskami świata sztuki konceptualnej, jak i radykalnego designu. Na początku lat 80-tych zaczął interesować się projektowaniem przemysłowym i wnętrzarskim, specjalizacją którą określa jako „fundamentalną” dla następującego podejścia do świata „produktu przemysłowego”. Świetny znawca historii designu i jego znamion, potrafi z wielką wprawą wykorzystywać tę wiedzę na codzień. Opowiadając o własnych projektach Lazzeroni używa określenia „design sentymentalny”. 

Steve Leung

Urodzony w Hong Kongu Steve Leung jest światowej sławy architektem, projektantem wnętrz i produktów z ponad 40-letnim doświadczeniem w projektowaniu. Czerpiąc inspiracji z kultury i sztuki azjatyckiej, jego prace słyną z niepowtarzalnego współczesnego stylu. Zdobył wysoką reputację w branży, a jego prace zyskały uznanie na całym świecie. „Design” reprezentuje różne znaczenia dla każdego mistrza w historii. Myśli te wpłynęły na ich powstanie i osiągnięcia, a także odzwierciedlają ich rozumienie współczesnej kultury i stylu życia. Steve ma swoje własne, unikalne przemyślenia i filozofię projektowania. Od momentu założenia firmy w 1987 roku Steve przełamał tradycyjne ramy i granice geograficzne dzięki zupełnie nowemu myśleniu i przyszłościowej wizji międzynarodowej. Odnosząc sukces w swojej ponad 40-letniej karierze projektowej i wierząc, że jako część społeczeństwa konieczne jest branie na siebie pewnych odpowiedzialności społecznej, Steve w ostatnich latach aktywnie uczestniczy w publicznych rolach związanych z projektowaniem. Ma nadzieję wykorzystać swój zawód, doświadczenie i sieć kontaktów, aby odwdzięczyć się branży i społeczeństwu, a także dołożyć starań aby kultywować młodych projektantów. Był wielokrotnie zapraszanych do bycia jurorem prestiżowych, światowych nagród projektowych, m.in. Asia Pacific Interior Design Awards, China Property Awards. Był prezesem Międzynarodowej Federacji Architektów Wnętrz/ Projektantów (IFI) w latach 2017-2020 będąc pierwszym chińskim prezydentem w historii IFI.

Samuele Mazza

Jego pochodzenie ma korzenie w ukochanej, głębokiej Sycylii – Palma di Motechiaro, gdzie triumfował barok. Katolicyzm i nieoczekiwane reminiscencje kultury żydowskiej i orientalnej tworząc wyjątkowe środowisko. Później zakorzenił się we Florencji lat 80., która była warsztatem twórczych opracowań, otwartą przestrzenią dla nowych badań i eksperymentów w dziedzinie kultury, muzyki i mody. Następnie wylądował na obecnej dwubiegunowej osi Mediolan – Nowy Jork.

Simone Micheli

W 1990 roku założył pracownię architektoniczną pod swoim nazwiskiem, a w 2003 roku firmę projektową „Simone Micheli Architectural Hero”. Jest profesorem Polidesignu w Mediolanie, Scuola Politecnica di Design w Mediolanie. Jego firma z siedzibą we Florencji i Mediolanie świadczy usługi związane z umowami i rezydencjami w różnych dziedzinach: architektura, projektowanie wnętrz, projektowanie wizualne i komunikacja.

Philippe Montels

Philippe Montels urodził się we Francji w 1967 roku w rodzinie pochodzenia włoskiego z okolic Sperlongua.  Wyrafinowanie i harmonia przenikają wszystkiego jego niesamowite dzieła. Philippe Starca i Andree Putman powierzyli mu duże i międzynarodowego projekty takie jak Maison Guerlain na Polach Elizejskich w Paryżu czy Lan’s Restaurant w Pekinie. Jego ambitne kreacje są obecnie rozsiane po całym świecie, m.in. dekorowanie i oświetlenie 80 sklepów Scada oraz salon VIP Pawilonu Francuskiego na Światowej Wystawie w Szanghaju. 

Philippe jest ekspertem w zabawie kontrastami i opozycjami, jego śmiała interpretacja stylów i nieoczekiwane użycie materiałów to jego szczególny znak rozpoznawczy: jego metalowe poduszki są miękkie i zmysłowe, szlachetne kryształy Swarovskiego i przemysłowy materiał łączą się harmonijnie. 

m2atelier

Międzynarodowa pracowania m2atelier została stworzona przez Marco Bonelli i Marijanę Radovic, architektów w Mediolanu, których połączyły dwie poprzednie pracownie z prawie 20-letnim doświadczeniem. Dzięki multidyscyplinarnemu podejściu, żywionemu ciągłymi badaniami materiałów, przestrzeni i proporcji, ze stylistyczną sylwetką, która wyróżnia dbałość o szczegóły m2atelier projektuje wyjątkowe prace dla klientów w każdym zakątku świata. Badania wokół kluczowych tematów projektowania są prowadzone w różnych skalach w projektach mieszkaniowych, wystroju wnętrz, handlu modą i jachtingu. Typologiczne połączenie, które pozwala studiu rozwijać coraz bardziej zróżnicowane projekty, dzięki którym nie realizuje dominującego stylu, ale w ekskluzywny sposób definiuje charakter, tożsamość i wyjątkowość każdego kreatywnego doświadczenia. 

Marta Naddeo

Urodzona w Turynie, ukończyła Wydział Architektury Politechniki Turyńskiej. Pierwsze lata pracy poświęciła na renowacje i projektowanie wnętrz, ze szczególnym uwzględnieniem mebli na wymiar. W 2007 roku przeprowadzka do Veneto z powodów rodzinnych skłoniła ją do skupienia się na sektorze oświetlenie dekoracyjnego. W regionie weneckim nie brakuje okazji do zgłębienia tajników i uroku ręcznie dmuchanego szkła, z które produkuje swoje lampy. Współpracowała z różnymi firmami oświetleniowymi, specjalizującymi się w produkcji szkła. Oferuje doradztwo w zakresie opracowywania nowych produktów i projektowania lamp, a także w zakresie wysokowydajnych lamp niestandardowych i projektowania instalacji. Jej celem jest tworzenie poprzez mieszanie światła i szkła. 

Edoardo Pandolfo, Francesco Palu

Francesco Palu urodzony w 1987 roku i Edoardo Pandolfo urodzony w 1993 roku to kreatywny duet z Włoch. Od 2018 roku Edoardo i Francesco współpracują z międzynarodowymi pracowniami architektonicznymi i projektowymi, aby tworzyć unikalne żyrandole i instalacje na dużą skalę. Ich praca łączy w sobie dążenie do innowacji i pomysł ponownego wynalezienie starożytnych technik i materiałów, aby osiągnąć pewne charakterystyczne dla Wenecji cechy – jasne kolory, wizjonerskie pomysły, triumf ekstrawaganckiej elegancji. Studio z siedzibą w Mediolanie współpracują z doskonałymi i starannie dobranymi włoskimi rzemieślnikami, z którymi nawiązali długotrwałe relacje. Palu i Pandolfo pracują głównie ze szkłem Murano i próbują je kształtować w taki sam sposób, w jaki wiatr, woda i magma kształtują góry i rzeki, zamrażając ten proces, gdy obiekt jest najpiękniejszy.

Marco Piva

Projektując nowe produkty dla Visionnaire pracował nad poszukiwaniem niezwykłych walorów estetycznych, tworząc formy i kompozycje wyznaczane przez kontrast pomiędzy bardzo różnymi materiałami: naturalnymi- głównie kamieniami i drewnem – w przeciwieństwie do sztucznych – szkła i metalu. Metale, esencje, marmury, skóry i szkła przekazują, poprzez swoje wyrafinowane połączenie szlachetność, wartość i doskonałość. 

Maria Serebryanaja

Urodzona w 1974 roku w Moskwie jest wykwalifikowanym specjalistą w dziedzinie architektury i projektowania wnętrz z ponad 15-letnim doświadczeniem zawodowym. Maria zawsze darzyła ogromnym szacunkiem i zainteresowaniem swoje korzenie, a na jej stylu pracy duży wpływ wywarła wspaniała kultura rosyjska. 

Lata doświadczeń doprowadziły Marię do pomysłu stworzenia własnej kolekcji mebli i w 2012 roku zrobiła to również dla marki Visionnaire. Znając dobrze oczekiwania najbardziej doświadczonych konsumentów, projektuje swoje produkty starając się osiągnąć idealną równowagę między pięknem a wygodą. 

Studiopepe

Studiopepe to agencja projektowa założona w Mediolanie w 2006 roku przez Ariannę Lelli Mami i Chiarę di Pinto. Studiopepe koncentruję się na projektowaniu i badaniach poprzez zastosowanie multidyscyplinarnego podejścia: obejmuje to architekturę, projektowanie wnętrz, projektowanie produktów i kierownictwo kreatywne. Język, którego używają do swoich projektów jest rozwarstwiony i eklektyczny, łącząc poetycką wizję i rygorystyczny design. Sztuka, instalacje, studium archetypów formalnych, eksperymenty z materiałami i dialog między przeciwieństwami to tylko niektóre z tematów rozwijanych przez Pracownię. 

Roberto Tapinassi, Maurizio Manzoni

Maurizio Manzoni urodzony w Nuoro w 1967 roku, absolwent architektury we Florencji, rozpoczyna swoją karierę od pracy w projektowaniu przemysłowym z wiodącymi firmami we Włoszech i za granica. Jego praca obejmuje projektowanie wnętrz, grafikę, projektowanie stoisk, tkanin, łodzi i jachtów. Obecnie mieszka i pracuje we Florencji, gdzie w 2011 roku współtworzyły StudioMEMO z projektantem profesorem Roberto Tapinassi. Tapinassi urodzony w 1933 roku, zawód projektanta rozpoczyna w latach 60-tych współpracując z wiodącymi firmami włoskimi i zagranicznymi. Jego praca sięga od projektowania wnętrz do projektowani graficznego i tkanin. 

Alberto Torres

Alberto Talamante Torres urodził się w Walencji w Hiszpanii. W 2005 roku ukończył inżynierię techniczną na Uniwersytecie w Walencji, a rok później uzyskał tytuł magistra wzornictwa przemysłowego na Politecnico di Milano.

Giuseppe Vigano

Giuseppe Vigano jest projektantem mebli i dyrektorem artystycznym. Jako projektant ma silnego ducha twórczego i poczucie piękna, które odkrywa i racjonalizuje za każdym razem, gdy przystępuje do nowego projekty. Jego kreatywne myślenie opiera się głownie na badaniach i zawsze prowadzi go do nowych celów. Nowe materiały często stają się punktem wyjścia do tworzenia nie tylko nowych produktów, ale często całych nowych kolekcji. Nawiązania ze świata sztuki, mody i poezji często dają mu możliwość przekrojowego podejścia do projektów, wiele z jego najbardziej znanych produktów powstało z koncepcji malarskich lub detali „glamour”, w innych przypadkach jego intrygujące formy zostały zaprojektowane przez poetyckie gesty. 

Marc Ange

Wypełniając lukę między sztuką a designem Extraordinary World Marc Ange obraca się wokół projektowania przedmiotów, miejsc i mebli. Urodzony w Rzymie i wychowany w Paryżu. Wszechświat i kreacje projektanta są wiecznie zrównoważone między rzeczywistością a nierzeczywistością, perfekcją a błędem, harmonią a przypadkiem, pięknym wcieleniem jego podświadomości.

Andrea Anastasio

na ścieżkę kulturową, która doprowadziła go do współpracy przy projektach obejmujących katalogowanie architektury islamu w Indiach, badania nad innowacjami w tradycyjnych technikach rzemieślniczych, partnerstwa z architektami. Zafascynowany badaniem poetyki, sztuki konceptualnej i jej potencjalnych zbieżności z wzornictwem przemysłowym, projektu meble i przedmioty dla włoskich firm, które odgrywają wiodącą rolę na arenie międzynarodowej. Jego badania skupiają się na manipulacji przedmiotami, dobrami i materiałami, aby generować wzajemne kontaminacje języków i znaczeń. 

Claire Frechet

Claire Frechet to francsuska projektantka ceramik, urodzona w Kraju Basków i przeszkolona w projektowaniu i obróbce ceramiki artystycznej w Meksyku i Paryżu. W 2012 roku otworzyła swoje studio kreatywne niedaleko Chantilly, w bardzo wyjątkowym domu mieszkalnym. Projektuje i wykonuje ręcznie ceramikę w swoich poetyckich kolekcjach, inspirowanych kosmiczną witalnością i tellurycznymi, mineralnymi zjawiskami. Jej prace wystawiane są w galeriach i salonach projektowych na całym świecie. 

Gumdesign

Laura Fiaschi i Gabriele Pardi zajmują się architekturą, wzornictwem przemysłowym i grafiką. Dyrektor artystyczny i członkowie redakcji Bau. W obszarze uniwersyteckim prowadzą zajęcia otwarte, warsztaty i współpracują z „Wolnym Uniwersytetem” w Bolzano. Od 2017 roku są koordynatorami i nauczycielami Masters in Design – Innovation and Product for High-Crafts na IED we Florencji. 

Marta Giardini

Podróżniczka dla przyjemności i pracy, Marta Giardini jest ciekawą, wszechstronną architektką i projektantką, która wnosi do każdego projektu świeżość. Mieszka w Mediolanie, gdzie żyje i pracuje, spędziła dużo czasu za granicą. W Hiszpanii współpracowała z ważnymi markami, w Peru, Tajlandii i Chinach. „Rozwój zawodowy to kwestia pasji” – mówi Marta. 

Sara Ricciardi

Urodzona w 1989 roku, jest wszechstronną projektantką mieszkającą w Mediolanie. Studiowała w Mediolanie, Stambule i Nowym Jorku, uzyskując w 2015 roku  dyplom z projektowania produkcji na NABA-Nuova Accademia do Belle Arti w Mediolanie. Cztery lata temu otworzyła własną pracownię, w której projektuje produkty dla firm, unikaty do galerii, performansy i instalacje. Jej podejście wyróżnia się dogłębna eksploracją narracji: każdy wybór estetyczny jest wynikiem konkrentej historii. Forma podążą za wiadomością. Jej metoda opiera się na szeroko zakrojonych poszukiwaniach poetyckich i formalnych. Materiały i rodzaje wykonania ustalane są każdorazowo z pomocą wybitnych włoskich rzemieślników. Prowadzi zajęcia z projektowania relacyjnego na NABA i Akademii Domus, kursy aktywizujące projekty rewitalizacji miast oraz prowadzi międzynarodowe warsztaty z Design Thinking.

Fausto Salvi

Fausto Salvi pracuje z majoliką, często poprzez wielkoformatowe prace lub instalacje, szukając dialogu między starym a współczesnym stylem. Nieustannie bada i rozwija swój język w celu zbadania społecznych i politycznych aspektów współczesnego społeczeństwa, czasami za pośrednictwem innych mediów niż ceramika. Podróżowanie i poszerzanie doświadczeń poprzez poznawanie innych kultur zawsze było motorem jego pracy: przez lata pracował i otwierał własne studio w różnych krajach. W ten sposób wzbogacił swój język.

Inderjeet Sandhu

Inderjeet Sandhu jest multidyscyplinarnym artysta i projektantem, który ukończył Royal College of Art w Londynie. Jego głównym źródłem inspiracji są bardzo osobiste tematy, które koncentrują się wokół domu, pochodzenia i dysfunkcji, skrzyżowań w kulturze. Tworzone przez niego prace najlepiej sytuują się w przestrzeni pomiędzy dwie wyraźnie określonymi granicami, szarą strefą. Interesuje go zacierani granic między kontrastującymi terytoriami o własnych zestawach reguł i klisz. Łącząc je, dąży do stworzenia dzieła wyzwolonego z zakorzenionych i specyficznych kontekstów w coś nowego, mniej obciążonego z góry przyjętymi pojęciami i stereotypami. 

Stories of Italy

Założyciele i dyrektorzy kreatywni Matilde Antonacci i Dario Buratto spotkali się we Florencji w 2000 roku. W 2016 roku rozpoczęli nowy projekt, który łączy w sobie dwie ich pasje: design i wysokiej klasy włoskie rzemiosło, a który specjalizuje się w szkle Murano. W ciągu trzech lat od powstania, obok własnych produktów do życia i zastawy stołowej dla sklepów i galerii, Stories of Italy współpracowało z firmami architektonicznymi przy projektach dla sektora hotelarskiego. 

Zanellato/Bortotto

Po spotkanie jako studencki ECAL w Lozannie w Szwajcarii Giorcia Zanellato i Daniele Bortotto założyli w 2013 roku Zanellato/Bartotto studio w Treviso we Włoszech. 

Ich pierwsza wspólną praca, Acqua Alta była dedykowana Wenecji i zaprezentowana na Salone Satelitę w Mediolanie w 2013 roku; zapoczątkowało to ich długofalowy projekt badawczy dotyczący relacji między miejscami a upływającym czasem. Ich prace były pokazywane w galeriach i instytucjach, m.in.: MAXXI w Rzymie, Triennale Design Museum, Somerset House i The Aram Gallery w Londynie. W 2015 roku uznania przez Elle Decor Italia za Młody Talent Roku.