Skip to main content

Mythica to kolekcja, którą Visionnaire prezentuje podczas czerwcowych Salone Del Mobile Milano. Są to również obchody 60-lecia udziału maisons w Salone Del Mobile od czerwca 1961 roku.

Stoisko Visionnaire to dom-sanktuarium, przedstawione w sześciu rozdziałach tematycznych: Ogród Zimowy, Atrium, Convivium, Oaza Dnia, Alcova i Buduar, miejsca symboliczne, które poprzez życiowe doświadczenia wywołują intensywne emocje i powiązane z nimi wspomnienia.

„Mityczna” oda do naszych najbardziej intymnych i potężnych codziennych rytuałów, opowiedziana przez wieloletnich projektantów marki – Alessandro La Spada, Mauro Lipparini, Draga&Aurel, m2atelier – oraz nowe kolaboracje – Studiopepe i Marta Naddeo – z którymi było możliwe wyobrazić sobie dom jako symulakrum naszych osobistych historii.

WINTER GARDEN

To miejsce jest przedłużeniem pomiędzy wnętrzem a zewnętrzem, w którym życie ludzkie sięga do życia botanicznego. Ogród zimowy został stworzony po to, aby wnieść do środka naturę, aby chronić ją przed zimnym klimatem, a więc oznacza miłość i szacunek dla naturalnego wszechświata. Człowiek ma potrzebę przerwania rytmu sztuczności i techniki w swoich siedliskowych przestrzeniach, przywrócenia kontaktu z naturalnym życiem, tego prawie zapomnianego poczucia wzajemnej przynależności, które istniało przed odkryciem schronienia.

Ogród zimowy wyznacza początek i koniec ścieżki wystawienniczej w pawilonie Visionnaire, witając gości niczym ciepły uścisk. Jego półokrągła forma jest w istocie jak okno na świat zewnętrzny, o czym świadczy wyrafinowane spojrzenie Marco Bonelli i Marijany Radovic, m2atelier, twórców kolekcji Caprice, która została zaprezentowana po raz pierwszy w 2021 roku.

Ucieczka od monotonii i nudy, kaprys serca – a przede wszystkim wyobraźni – Caprice to kolekcja, która przypomina, jak ważne jest życie z pasją i odrobiną beztroskiej nonszalancji. Kapsuła odpowiada na potrzeby wielu różnych miejsc i momentów życia, wchodząc do przestrzeni wewnętrznych i zewnętrznych z tą samą łatwą wszechstronnością, tworząc poczucie domu, którego zasadniczy cel jest zawsze ten sam: komfort.

ATRIUM

Atrium to wejście do mieszkania, punkt dostępu do naszego wewnętrznego świata, granica między życiem publicznym, a prywatnym. Jego wartość jest bardzo wysoka, ponieważ jest to pierwsze miejsce, jakie napotykamy na drodze do mieszkania. Wejście jest filtrem między dwoma światami, w którym wybieramy, czy przyjąć, czy odrzucić to, co nadchodzi z zewnątrz. Przestrzeń tranzytu i oczekiwania, tworzy żywe oczekiwania dotyczące tego, co znajduje się poza nią.

To przestrzeń zarezerwowana dla poetyki Draga&Aurel, która pod szyldem art-design nawiązała silną współpracę z marką i dążenie do unikalności połączonej z odtwarzalnością. Nowa kolekcja kontynuuje linie stylistyczne, które rozpoczęły się w 2020 roku. Projektanci zwracają się ku największym przedstawicielom „futurystycznego” stylu: w swoich kreacjach proste i stylizowane linie, geometryczne i aerodynamiczne kształty są przekładane na obiekty architektoniczne, czekając na świat jutra.

Atrium to przestrzeń, w której czas wydaje się zatrzymywać, gdzie prace artystów – w eleganckim dialogu – przerywają rytm codzienności, by być kontemplowanym, dając nam chwilę pobożnego, przemyślanego zawieszenia.

Krzesła Zoe, z podłokietnikami lub bez, nawiązują do totemicznych form i cennych detali stołu Amos. Sputnik-Oxy, ewolucja systemu oświetleniowego Sputnik, zawiera metalowe elementy w kształcie rombów z błyszczącym złotym wykończeniem, które przywodzą na myśl futurystyczną wirtuozerię odzieży Paco Rabanne.

CONVIVIUM

Kuchnia to jedno z najważniejszych miejsc w domu. Ta sala, powierzchownie przypisana sferze technicznej i funkcjonalnej ma znacznie szlachetniejszy cel: miejsce do dbania o siebie i innych poprzez dzielenie się i biesiadne przyjemności. Istnienie biesiadnego miejsca spotkań oznacza wspólnotę – nie tylko w zakresie posiłków, ale jako sposób na nawiązanie głębokiego, autentycznego kontaktu.

Nowa kuchnia Villa d’Este Mauro Lippariniego celebruje agregacyjny wymiar życia, nie tylko w grupie rodzinnej, ale także w relacji ze światem zewnętrznym, jako gest kontaminacji i przemiany, w przestrzeni będącej symbolem metamorfozy przez doskonałość. Projekt Lippariniego swoją nazwą oddaje hołd Villa d’Este, miejscu kultury, przyjemności, dobrego samopoczucia i szczęścia. Ceniony na całym świecie włoski atut, wiatyk wyobraźni i odwagi; wizja przyszłości wyrastająca z żarliwej, odwiecznej wyobraźni architektonicznej.

Architekt postrzega Villa d’Este jako prawdziwą „kuchnię suchą / pokazową”, naturalną przystań dla aspiracji aranżacji wnętrz. Wymiar codzienności nabiera prestiżu, elegancji i piękna, w najbardziej technologicznej części domu, przestrzeni, w której można cieszyć się w ujmujący, nieoczekiwany sposób. Kuchnia, która uosabia radość dzielenia się smakami, elegancją i dużą przestrzenią, przyjemność poświęcania czasu najpełniejszej błogości biesiadnej, w rytualnych aktach przygotowywania potraw, gdzie smak i kreatywność łączą się. Kuchnia staje się w ten sposób przedłużeniem nas samych, bijącym sercem domu, domową świątynią, w której tworzymy alchemiczne kombinacje składników i ludzi dla przyjemności zmysłów, poprzez konkretne gesty, dla „nowego renesansu” domu.

Nowa współpraca z Martą Naddeo, twórcą kolekcji oświetlenia Nuages, Zyklus, Solveig i Syrenes. W tej kolekcji typowy kunszt weneckiego szkła dmuchanego został zastosowany do elementu o miękkiej, zaokrąglonej formie. Oprawy oświetleniowe występują w trzech rozmiarach i z różnymi wykończeniami: proste przetłoczenia dla mniejszych elementów, szkło „balotonowe” dla kawałków średniej wielkości oraz ze skręconym przetłoczeniem dla dużych kreacji. Dzięki połączeniu faktury szkła, światła i metalowego wykończenia powstają bardzo efektowne odbicia.

Stół do jadalni Valiant charakteryzuje się czystymi geometrycznymi liniami, ale ma świetny efekt wizualny dzięki wyborowi wykończeń, które można łączyć na różne sposoby. Projekt opiera się na naturalnych materiałach i wykończeniach o wyrafinowanym pięknie: ziricote, drewno o uwodzicielskiej, delikatnej fakturze, spotyka się i łączy z kwarcytem Michelangelo, w odważnie eleganckich pastelowych tonacjach.

DAY-TIME OASIS

Alessandro La Spada jest jednym z bohaterów Mythica i rozdziału poświęconego sercu życia domowego: strefie dziennej/jadalnej. Miejsca, w których gromadzi się rodzina, charakteryzujące się funkcjonalną wszechstronnością z akcentem na relaks, gościnność i powitanie. La Spada przedstawia system mebli tapicerowanych Babylon Rack, powstały w 2021 roku jako modułowe dzieło mini-architektury, w którym kryje się wiele funkcjonalnych rozwiązań do nauki, pracy i wypoczynku. Działania, które w ostatnich latach coraz bardziej modyfikowały charakter domowych przestrzeni, stawiają przed nami nowe wyzwanie: sformułowanie każdego pokoju jako pełnego, samodzielnego mieszkania.

Dla Mythica La Spada stworzył nowe podejście do mebli tapicerowanych, oparte na konstrukcji modułowej, która zwiększa możliwości grupowania.

W życiu starożytnych Rzymian gospodarze urządzali triclinia w swoich siedzibach, gdzie goście rozkładali się po dwie lub trzy osoby. Ta koncepcja dzielenia się i grupowania elementów tapicerowanych w celu zmaksymalizowania doświadczenia towarzyskiego jest kluczowym punktem odniesienia dla projektu Fostera, którego regularne, ale otaczające linie geometryczne – naznaczone prążkowanymi teksturami zewnętrznej części oparcia – zwiększają miękkość i wygodę dla przedłużonego relaksu.

ALCOVE

„Alkowa” pochodzi od arabskiego słowa al-qubba, które dosłownie oznacza „kopułę” i ma swoje semantyczne korzenie w arabskiej architekturze, gdzie pomieszczenia sypialne – które w rzeczywistości były zwieńczone kopułami – często rozciągały się na sąsiednią przestrzeń wydzieloną na potrzeby osobiste. Alkowa to nie tylko miejsce na odpoczynek: ma również nieuchwytnie zmysłowe znaczenie. Jest to „najgłębsza komnata”, miejsce tajnych odkryć.

Ten rozdział przedstawia łóżko Aubade Alessandro La Spady, które niczym horyzontalna scenografia przedstawiająca wschód słońca jest kompozycją, która naprzemiennie przeplata pełne i puste tomy, wywołując efekt perspektywy w materialności przez esencję oświetlonego tła z marmuru Patagonii. Prawdziwe schronienie dla ciała i umysłu, w którym można odpocząć i zanurzyć się w wymarzony wymiar całkowitego relaksu.

W tym projekcie Alessandro La Spady szafa, zwykle sprowadzona do najbardziej intymnych części domu, staje się elementem ekspozycji, z wstawieniem półokrągłej niszy między jej modułami. Nowa szafa Leonardo, niczym żebrowana gablota, zawiera organicznie ukształtowaną rzeźbę z różowego marmuru Portogallo. W ten sposób szafa przekształca się z jednostki do przechowywania w gablotę.

Wszystkie strefy nocne są widoczne wraz ze strefą wellness: Aubade jest sparowany z szafką łazienkową i nową garderobą Leonardo, projekt Ultrasound Alessandro La Spady jest dopasowany do unitu wellness Kobol, a sypialnia Bastian autorstwa Mauro Lippariniego rozciąga się na całej linii, od łóżka po nową sofę Bastian Lounge. Ta zaktualizowana interpretacja kultowej sofy wyróżnia się wyjątkowym komfortem, gotowa stać się prawdziwym protagonistą dobrego samopoczucia w każdym środowisku.

BUDUAR

Termin buduar pochodzi od francuskiego słowa „bouder”, co oznacza „dąsać się, dąsać”, więc buduar jest dosłownie miejscem odosobnienia, z dala od innych, we wstydliwej samotności. W historii, zwłaszcza od XVIII wieku, ta przestrzeń stała się porządnym damskim salonem, w którym można było rozmawiać i oddawać się osobistej trosce, choć była też tajemnym schronieniem zmysłowości.

Sugeruje ustawienie głębokiej intymności i całkowitej prywatności, dla prawdziwych rytuałów piękna i pielęgnacji ciała, w których możemy swobodnie oddawać się własnej wrażliwości, objawiającej się zdolnością ducha do postrzegania zewnętrznych obiektów poprzez zmysły. Buduar jest rzeczywiście miejscem sensu i sensualizmu, czy to jako fakt erotyczny, czy jako przejaw smaku i estetyki.

To prywatne miejsce staje się królestwem projektantów Studiopepe, Arianny Lelli Mami i Chiary Di Pinto i gości kolekcję kapsułową jako zapowiedź większego projektu „imperium zmysłów”.

Kolekcja eksploruje pięć zmysłów, zaczynając od kilku kluczowych pojęć. Pojęcie piękna jako coś cennego, do odkrycia i ujawnienia. Powściągliwość piękna, która pobudza ciekawość i zachęca do odkrywania. Innym pojęciem jest symbolizm, który zawsze wiąże się ze zmysłowością, naładowany z biegiem czasu wieloma symbolami przodków i tutaj zreinterpretowany we współczesny sposób.

Potem przychodzi rzemiosło, rozpatrywane w kategoriach wartości know-how. W przypadku tej kolekcji kapsuł wykorzystano doskonałe formy włoskiej ekspertyzy w dziedzinie szklarstwa i trawienia lustrzanego. Dwa widoczne elementy to lustro Blanche i system oświetlenia Parade.

Lustro Blanche nosi symboliczny obraz wyryty ręcznie na jego powierzchni, ukryty pod zasłoną w cienkich skórzanych paskach. Aby to zobaczyć, a potem zobaczyć swoje odbicie, brzeg został delikatnie poruszony, jak pieszczota, akt życzliwości, ale także zmysłowej przyjemności, sugerujący użycie zarówno wzroku, jak i dotyku.

Z kolei system lamp wiszących Parade to instalacja części w formowanym szkle, które przypominają formy wielu języków o różnych rozmiarach. Smak to zmysł odpowiedzialny za nasze doświadczanie smaków. W tym przypadku jest to metafora wszechogarniającego doświadczenia zmysłowego, ponieważ smak i zapach są ze sobą ściśle powiązane; są to nasze najstarsze zmysły, pierwsze, które rozwinęły się w ludziach. Bodźce węchowe i smakowe mogą generować długotrwałe wspomnienia skojarzeniowe, takie jak zapachy lub smaki, które przywołują obrazy wydarzeń, miejsc lub osób od dawna drzemiących w pamięci.

Moda wkracza do designu dzięki fotelowi Aries firmy Draga & Aurel, który łączy minimalistyczny szyk, geometryczne efekty i dbałość o szczegóły, w hołdzie dla eksperymentów kosmicznych André Courrèges i Pierre’a Cardina.